AUTISM = HUMAN

Vol.2 IST.

This time in Istanbul

"Is it possible to talk without talking?"

 

You won't watch it, you will experience it!

 

10-19 May/Mayıs 2018

 

Ham:m Bomonti

ISTANBUL

 

Otizm=İnsan sergisi Oslo'da sanat ve otizm alanında büyük bir ilgi ve farkındalık oluşturdu. Sergi, üç günde binden fazla ziyaretçiye ulaştı. Otizmli sanatçı Remzi Yılmaz 18 yaşında ve kendisini çizerek ve seramik eserler yaratarak ifade ediyor. Çizimleri ve seramikleri ayrıca, kendi markası olan Remo'nun da ilham kaynağı.

 

Remzi otizm haftasında İstanbullulara ilk kez sanatını gösterecek. Üçüncü solo sergisini açacak olan sanatçı ilk kez İstanbul'da sanat severlerle bir araya geliyor.

 

İzlemeyecek, deneyimleyeceksiniz.

Autism=Human created a big awareness towards art & autism in the capital of Norway, Oslo. The exhibition welcomed more than a thousand guests only in 3 days. The autistic artist Remzi Yılmaz is 18 years old and he expresses himself by creating art. His drawings and ceramics are also the inspiration behind the designer brand Remo.

 

The artist meets Istanbulians in the week of autism awareness. Opening his third solo exhibition, for the first time, he is going to show his art to the art passionates of Istanbul.

 

You won't watch it, you will experience it

His unique and mysterious art

Otizm=İnsan bizden çok uzakta sandığımız ve bir o kadar da bizlere yakın olan bir dünyanın kapısını aralıyor. Remo’nun çalışmalarıyla karşılaşan tüm izleyiciler; bir yeteneğin ötesinde otizm karmaşık yapısı ile şekillenen kendine özgü bir tarzın, değişik bakışın ve beynin işleyiş sürecindeki giz oluşumlarının çok açık şekildeki dışa vurumlarının farkına varabilecektir. Dolayısıyla, Remo’nun öznelere/nesnelere bakış açısı ve derinliği; oluşturduğu çizimler ve formlar dikkatle incelendiğinde onlar hakkında içsel ya da mitsel birer anlatım olarak da değerlendirilebilecektir. Sıra dışı çizimleri ve kille yaptığı uygulamaları, heyecanının sürekliliğine bağlı olarak ilerleyen süreçte sanat alanında daha büyük farklar yaratabilecektir. "Nörosanat" olarak değerlendirilebilecek olan eserler, Remo'yu özel kılan tek şey değil. Bu eserlerden bir tasarım markasının oluşması ve bu markanın orjinalitesi ve radikalliği Remo'yu özel kılan başka bir tarafı.

Autism=Human opens the doors to a world, which is as far as we think and as close as we have never thought. While experiencing the exhibition, beside an artistic talent, the audience will face a style, formed by the complicated structure of autism, a unique formation of mysteries, which happens during the process of brain function and the expression of these.

 

When Remo’s drawings and sculptures are examined carefully, these forms can be interpreted as inherent or mythical expressions. With the continuous excitement of expression with this narrative style and its application on his outstanding drawings and the ceramic forms, it is more than a possibility for him to make radical changes in the field of art. Categorically can be defined as “neuroart” Remo is not only in the agenda with his art works. The transformation of his name into a brand and the radical change and originality he gained by this is another important side of Remo.

We will talk about art&autism

Otizm=İnsan, serginin dışında otizm ve sanatın konuşulacağı bir alan. Oslo sergisinde Norveçli profesyonellerle birlikte düzenlenen yuvarlak masa toplantısı otizmli bireyleri olan ailelerin ilgi odağı oldu. Aynı toplantı İstanbul sergisinde de düzenlenecek. İletişim, sanat, tasarım ve eğitim alanından profesyoneller deneyimlerini ve bilgilerini yuvarlak masa toplantısında birbirlerine ve seyircilere aktaracaklar. Konuşmacıların listesi yakında bu sayfada yayımlanacak. Yuvarlak masa hakkında sorularınız varsa ya da katılmak istiyorsanız lütfen info@designremo.com e-mail adresine mail atın.

Autism=Human will also be the place to talk and share experiences about the relation between art & autism. In collaboration with the Norwegian professionals, during Oslo exhibition, a round table meeting was held, were a huge interest was shown by the families with autistic members. Same will happen in Istanbul. The professionals from different fields as art, design, education, and communication will be around the round table to discuss autism. The list of the speakers will be available here soon. If you have any questions or if you want to attend please send an e-mail to info@designremo.com.

MAIN PAGE

HE IS AN AUTIST AND A DESIGNER'

ABOUT REMO

EXHIBITIONS

COLLABORATIONS

STOCKISTS

CONTACT US

WEBSHOP

PRESS